De cinci ani, organizațiile mondiale și nationale se solidarizează cu persoanele cu autism și devin „vocea lor” arătând lumii întregi că acestea există, rata de incidență a afeciunii fiind de 1 la 100 conform ultimelor statistici internaționale.
Ca in fiecare an, și organizațiile din România marchează acesta zi importantă, prin diverse activități și evenimente, pentru a atrage atenția oamenilor, dar mai ales a autoritatilor și instituțiilor statului, asupra nevoilor persoanelor cu autism și ale familiilor lor.
În București, organizațiile care luptă pentru drepturile persoanelor cu autism s-au unit într-o acțiune comună pentru ca vocea lor să fie mai puternică.
Astfel, în noaptea de 2 Aprilie, sunt luminate în albastru 4 clădiri importante din Bucuresti: Parlamentul, Arcul de Triumf, Ateneul Român, Hotel JW Marriott, Guvernul. Această activitate face parte dintr-o mișcare internațională inițiată de organizația americană Autism Speaks în anul 2011.


